Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Ja odpowiednio używać bata na konie, aby był przedłużeniem ręki jeźdźca?

Data publikacji 7 czerwca 2022


Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy konie dobrowolnie reagują na sygnały dawane przez jeźdźców, ale nie zawsze tak się dzieje. Bardzo ważne jest, aby użycie bata kojarzone było przez zwierzę jako sygnał do określonego działania, a nie było odbierane jako sposób stosowania kar.

Zalecenia dotyczące używania bata na konie

Tego rodzaju narzędzie używane jako przedłużenie ciała jeźdźca stymuluje zwierzę do określonego zachowania. Bat używany jako wzmocnienie polecenia może być stosowany poprzez lekkie dotknięcie konia, który w ten sposób zwiększa swoją uwagę na przebieg ćwiczenia. Zwierzę może również zachęcane w taki sposób do zwiększenia tempa. Należy pamiętać, że bat na konie nie powinien być traktowany jako kara, ale jako pomoc w porozumiewaniu się ze zwierzętami. Jeździec musi wiedzieć, w jaki sposób go używać, aby koń miał szansę reagować jak na zwykłe polecenie, a nigdy ze strachem. Nadużywanie szpicruty może wywołać negatywne następstwa w zachowaniu konia, dlatego powinna być stosowana ona jedynie w ostateczności. W trakcie jazdy konnej dobrym rozwiązaniem jest stosowanie poleceń głosowych, jeśli koń nie wykonuje odpowiednio ruchów albo ćwiczeń. Sama obecność bata może powodować, że koń jest bardziej uważny i posłuszny.

W czasie jazdy wierzchem najpierw należy zastosować dosiad, łydki i dopiero kiedy zwierzę reaguje opieszale albo niedbale można użyć bata dla wzmocnienia polecenia. Trzeba umieścić go w dłoni, jednocześnie trzymając wodze. Jeśli jest na nim pętla, należy ją owinąć wokół palców, aby nie wyślizgnął się z ręki. Pętla nie może być zakładana na nadgarstek, w razie wypadku takie ułożenie zwiększa ryzyko kontuzji. Bat użyty w mądry sposób może być pomocny i wspierać dobre nawyki konia.

Rodzaje batów

Można wyróżnić kilka rodzajów batów:

 – ujeżdżeniowy, jego długość wynosi od 90 do 140 cm,

 – skokowy o długości od 60 do 75 cm,

 – bat do lonżowania jest najdłuższy, od 160 do 200 cm.

Bat ujeżdżeniowy ma za zadanie przekazanie polecenia o skupieniu się na pracy, może być stosowany jako element służący do łaskotania konia przy nasadzie ogona, aby zwierzę skierowało zad pod siebie. Sygnał z bata w tym wypadku powinien być przekazany tuż za łydką, dlatego taki model musi być dłuższy od skokowego. Długość bata ujeżdżeniowego uzależniona jest również od wielkości zwierzęcia. Z kolei wariant skokowy wykonany jest z dwóch kawałków skóry połączonych na jednym końcu, jego zadaniem jest popędzanie konia hukiem klapki. Bat przeznaczony do lonżowania wspomaga wyznaczanie tempa oraz utrzymanie konia w kole.

Trzeba pamiętać, że bat na konie powinien być używany do wzmocnienia sygnałów, a nigdy jako sposób karania konia. Trzeba także pamiętać, że w trakcie zawodów nie należy kłaniać się tą ręką, w której znajduje się bat, ponieważ można stracić punkty. Konkursy ujeżdżeniowe wyższej rangi zazwyczaj wykluczają używanie tego narzędzia. Pozytywne efekty można osiągnąć jedynie wtedy, kiedy zwierzę ma zaufanie do jeźdźca, a to można uzyskać jedynie przy pomocy odpowiedniej współpracy.

Znaczenie sezonowości w modzie – jak przygotować się na nadchodzące trendy

Redakcja mybafi.pl

Zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinach lifestyle, mody, ogrodu i zdrowia, dzieli się swoją wiedzą i praktycznymi poradami, tworząc artykuły, które inspirują do tworzenia pięknych wnętrz, dbania o zdrowie i podążania za najnowszymi trendami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?