Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak urządzić ogród

Jak urządzić ogród przyjazny dla nas i dla środowiska

Data publikacji 9 stycznia 2022


Każdy wielbiciel przyrody, świadomy wpływu ludzi na naturalne ekosystemy, który dostanie w swoje ręce kawałek ziemi, uzyskuje możliwość urządzenia ogrodu nie tylko pięknego i idealnego do rekreacji, ale również przyjaznego dzikim mieszkańcom przedmieść i łąk. Jak urządzić ogród przyjazny dzikiej przyrodzie?

Kwestia trawnika

Obecne w większości ogrodów jednogatunkowe, krótko przycięte trawniki są nie tylko niezbyt przyjemne dla oka, ale również zupełnie nieekologiczne. Wyjaławiają i wysuszają glebę, zmuszając nas do bardzo częstego podlewania, a także zużywania dużych ilości energii elektrycznej przy częstym strzyżeniu. Jaka jest alternatywa? Biologowie zalecają obsiewanie miejskich trawników mieszanką nasion wielu rodzimych gatunków traw i kwiatów, które dają nam tak zwaną łąkę kwietną.

Łąki kwietne są podobne do naturalnych łąk, pełne kwitnących od wiosny do jesieni kwiatów, kłosów traw, przyciągają też motyle i dzikie pszczoły. Różnorodna, wysoka łąka zatrzymuje wodę w glebie, wymagając podlewania jedynie w okresie długotrwałych upałów. Przycinać możemy ją rzadko albo wcale, a za to będzie barwna i pachnąca, niczym wspomnienia z wakacji na wsi.

Kogo chcemy zaprosić do ogrodu?

Do naszych ogrodów możemy zaprosić także różne gatunki zwierząt. Ptaki, takie jak kosy, oraz jeże nie tylko są bardzo sympatyczne, ale również mogą nam pomóc w pozbyciu się nieproszonych gości – inwazyjnego gatunku ślimaka z Półwyspu Iberyjskiego, który zasłynął jako szkodnik grządek. Budki lęgowe dla ptaków i schronienia dla jeży możemy kupić w sklepie ogrodniczym.

Przyjaciółkami każdego ogrodnika są również dzikie gatunki pszczół, Różnorodne kwiaty zaproszą je do naszego ogrodu, a dodatkowo umieśćmy w nim specjalnie przygotowane, nawiercone kawałki drewna albo gotowe domki, w których pszczoły będą mogły zakładać gniazda. Pomagając dzikim pszczołom, nie tylko gwarantujemy sobie obficie kwitnące ogrody i dobre zbiory owoców, ale też dosłownie ratujemy je przed wyginięciem, I nie trzeba się obawiać – dzikie pszczoły to samotnicy, nie wytwarzają miodu, ale też nie zakładają kolonii, więc są całkowicie nieagresywne i nie grozi nam z ich strony użądlenie.

Ładne i funkcjonalne ozdoby ogrodowe

Domki dla ptaków czy owadów mogą przybierać również atrakcyjne wizualnie formy, więc nie musimy obawiać się, że nie będą ładnym elementem ogrodu. Tak samo poidełka dla ptaków, które mogą być elementami ogrodowych rzeźb czy po prostu cieszącą oczy fontanną. Ogród pełen życia będzie najprzyjemniejszym miejscem do relaksu, szczególnie w środku miasta.

Znaczenie sezonowości w modzie – jak przygotować się na nadchodzące trendy

Redakcja mybafi.pl

Zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinach lifestyle, mody, ogrodu i zdrowia, dzieli się swoją wiedzą i praktycznymi poradami, tworząc artykuły, które inspirują do tworzenia pięknych wnętrz, dbania o zdrowie i podążania za najnowszymi trendami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?