mybafi.pl

Blog tematyczny o lifestylu, domu i urodzie

DomOgród

Jak zrobić skalniak

Jak zrobić skalniak

Przydomowy ogród to miejsce wypoczynku i rekreacji dla całej rodziny. W sezonie wiosennym i letnim ogród daje mnóstwo możliwości, można w nim między innymi grillować, uprawiać owoce i warzywa oraz sadzić kwiaty.

Kącik dla dzieci

Gdy przestrzeni jest dużo warto zaaranżować również kącik dla dzieci, montując drewniany plac zabaw, piaskownicę bądź niewielkich rozmiarów basen. Alternatywą dla dmuchanych modeli są baseny rozporowe, które zwykle są sporych rozmiarów. Ich dodatkowym atutem jest trwałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Miłośnicy roślin i krzewów bardzo często zastanawiają się jak zrobić skalniak. Do stworzenia go nie są potrzebne specjalistyczne umiejętności, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości akcesoria ogrodowe, aby przygotować odpowiednie podłoże a następnie zakupić pożądane krzewy i kwiaty.

Dokonaj odpowiednich pomiarów

W pierwszym kroku warto stworzyć projekt skalniaka na kartce oraz wymierzyć obszar w ogrodzie. Warto stawiać na rośliny trwałe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz długo kwitną. Cechą charakterystyczną dla większości skalniaków są dekoracje wykonane z różnorodnych kamieni dookoła roślin.
Po przygotowaniu podłoża dobrze jest wykonać warstwę drenującą, która umożliwi swobodny odpływ wody i zapobiegnie gniciu korzeni. W tym celu na wyrównaną warstwę ziemi wystarczy rozłożyć równomiernie tłuczeń, drobne kamyki bądź żwir.

Jak dobrać rośliny do skalniaka?

O pomoc w doborze roślin można poprosić doświadczonego sprzedawcę w sklepie ogrodniczym. Obsługa klienta służy radą na każdym etapie zakupów. Tańszą alternatywą dla marketów ogrodniczych mogą okazać się internetowe sklepy z roślinami.
Wiele cennych wskazówek i porad można znaleźć na forach o tematyce ogrodniczej oraz na portalach społecznościowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi pomysłami i zamieszczają fotografie prac wykonanych w swoim ogrodzie.

Postaw na profesjonalistów

Osoby, które marzą o profesjonalnym skalniaku, który będzie prezentował się efektownie i niepowtarzalnie mogą zlecić wykonanie go renomowanej firmie ogrodniczej. Pracownik w pierwszym kroku wykona projekt zgodny z oczekiwaniami klienta i prześle go zleceniodawcy w celu akceptacji.
Klient może oczywiście zaprowadzić drobne zmiany. W kolejnym kroku rozpoczyna się proces realizacji. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji krzewów, przycinaniu i nawożeniu roślin dedykowanymi preparatami. W skalniaku doskonale sprawdzi się kolorowa hortensja, krzewy borówki, malin bądź poziomek. Efektowne są również paprocie oraz słoneczniki, które mają bardzo duże kwiaty o intensywnej żółtej barwie.

Udostępnij