mybafi.pl

Blog tematyczny o lifestylu, domu i urodzie

DomModa

Jak usunąć żywicę z ubrania domowymi sposobami?

Jak usunąć żywicę z ubrania domowymi sposobami?

Do najbardziej uporczywych zabrudzeń należą plamy z żywicy naturalnej, krystalicznej substancji organicznej, która wytwarzana jest przez rośliny, głównie drzewa. Plamy z żywicy mogą powstać na ubraniach, które noszone są podczas pobytu w lesie lub parku. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie takich zabrudzeń.

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Żywica to naturalna bezpostaciowa substancja krystaliczna, która jest ciężko rozpuszczalna w wodzie. Jest to związek chemiczny o właściwościach bakteriobójczych, który wytwarzany jest przez organizmy roślinne w celu ochrony przed owadami. Żywica stanowi również środek służący regeneracji roślin.

Bardzo łatwo zanieczyścić ubranie żywicą, ponieważ jest to możliwe w trakcie spaceru w lesie lub parku. Przy pracach budowlanych lub podczas obróbki drewna również wzrasta ryzyko pojawienia się plam z żywicy na ubraniach.

Domowe sposoby na usunięcie żywicy z ubrania

Żywica osadza się na powierzchni tkaniny. Dlatego nie należy próbować pozbywać się plamy poprzez wykruszenie, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni materiału.
Pierwszym, właściwym sposobem w przypadku dostrzeżenia plamy żywicznej, jest zamrożenie ubrania. Po krótkim czasie można podjąć się zdjęcia zanieczyszczenia. Z reguły jest to skuteczny sposób, jednak po zdarciu górnej warstwy żywicy może okazać się, że wcześniej zdążyła ona wniknąć nieco w tkaninę, pozostawiając plamę.
Pozostałość plamy z żywicy można spróbować usunąć olejkiem herbacianym, łatwo dostępnym w sklepach zielarskich. Olejek należy aplikować precyzyjnie, aby nie zabrudzić czystej części ubrania. W tym celu wacik lub patyczek higieniczny nasącza się stężoną substancją i wsmarowuje w plamę. Po zakończonej czynności należy usunąć resztki żywicy, pocierając ręcznikiem papierowym zaplamione miejsce. Następnie warto jest odtłuścić kawałek tkaniny zanieczyszczonej olejem za pomocą alkoholu etylowego. Olejek herbaciany nadaje się także do usuwania plam z trawy.

Jaki wpływ na usunięcie plamy z żywicy ma rodzaj zabrudzonej tkaniny?

Warto zwrócić uwagę na skład włókna, w które zdążyła wniknąć żywica. Ma to znaczenie w przypadku wyboru rozpuszczalnika użytego do czyszczenia plamy.
Jeżeli plama pojawiła się na tkaninie naturalnej, wtedy dobrym sposobem na usunięcie zabrudzenia jest przetarcie go wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym.
Jeśli są to włókna syntetyczne, wtedy można spróbować użyć bardziej agresywnego rozpuszczalnika, jakim jest zmywacz do paznokci.

Udostępnij