mybafi.pl

Blog tematyczny o lifestylu, domu i urodzie

Dom

Jak urządzić małe mieszkanie w sposób funkcjonalny?

Jak urządzić małe mieszkanie w sposób funkcjonalny?

Urządzanie wnętrza nie należy do łatwych zadań, szczególnie w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie mierzyły się z zaaranżowaniem własnej przestrzeni. Największym wyzwaniem może okazać się zaprojektowanie czterech kątów o niewielkim metrażu, które powinny być nie tylko ładne i spójne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Znając jednak wskazówki związane z tym, jak urządzić małe mieszkanie, misja ta ma dużą szansę na powodzenie.

Jaka kolorystyka najlepiej sprawdzi się na małej przestrzeni?

Wielu projektantów wnętrz przyznaje, że jasne barwy są sojusznikami małych przestrzeni. Przy ich wyborze warto jednak uwzględnić swoje preferencje i wybrać kolor, który jest nie tylko świeży, ale przede wszystkim budzi miłe wspomnienia. W małym mieszkaniu doskonale sprawdzą się odcienie bieli, szarości, beżu, a nawet błękitu. Aby nadać wnętrzu charakteru, ciemne i intensywne barwy można przemycić w dodatkach, takich jak np. tekstylia, zasłony lub ceramika.

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Istnieje wiele trików, które pozwalają oszukać wzrok i stworzyć iluzję większej przestrzeni. Jednym z najprostszych jest umieszczenie dużych luster w pomieszczeniu. Aby uzyskać efekt głębi, warto ustawić lustro na wprost do wejścia do pokoju lub na całej ścianie. Dzięki temu wnętrze może wydawać się nawet dwa razy większe. Chcąc stworzyć iluzję większej przestrzeni, warto zdecydować się na położenie takiej samej podłogi w całym mieszkaniu. Dzięki temu pomieszczenia będą się przenikać i płynnie łączyć, np. kuchnia połączona z salonem stworzy spójną całość. Bardzo ważnym elementem każdego małego mieszkania jest również oświetlenie. W przypadku niewielkiego metrażu każde miejsce powinno być dobrze doświetlone, najlepiej klimatycznym i ciepłym światłem.

Czy warto zdecydować się na meble robione na wymiar?

Niemal każdy projektant, który radzi jak urządzić małe mieszkanie podpowie, że warto zainwestować w meble robione na wymiar. Dzięki temu można wykorzystać nawet najmniejszą wnękę na szafę, lub zdecydować się na zabudowę całej ściany. W ten sposób domownicy zyskają dużo miejsca do przechowywania. Dopasowanie gotowych mebli do małych, trudnych przestrzeni jest często niemożliwe, a efekty ich łączenia pozostawiają wiele do życzenia. Wybór mebli robionych na indywidualne zamówienie sprawia, że te same materiały mogą zostać wykorzystane w zabudowie kuchni, salonu i przedpokoju, co pomoże połączyć ze sobą sąsiadujące pomieszczenia i nadać mieszkaniu spójny wygląd.

Wiedząc jak urządzić małe mieszkanie i za jakimi wskazówkami warto podążać, łatwo można stworzyć przytulną, spójną i wygodną przestrzeń, która będzie spełniać wszystkie swoje funkcje.

Udostępnij